DEFENDER Akcesoria Motocyklowe , Góra Libertowska 5030-444 Libertów
sklep motocyklowy defender.net.pl
Ładuję dane.
Może to potrwać od kilkunastu do kilkudziesięciu sekund, prosimy o cierpliwość

ZNAJDŹ

dla motocykla

Jak dobrać kask?

O czym należy pamiętać dobierając kask? poniżej przedstawię kilka ważnych informacji, ale może zacznijmy od początku.

Dobór odpowiedniego kasku powinniśmy zacząć od uświadomienia sobie jak ważna to część naszej garderoby motocyklowej i ile warte jest nasze zdrowie, jeśli jesteśmy zdecydowani  już na konkretny model zadajmy sobie jeszcze ostateczne, może i brutalne pytanie i obyśmy nigdy nie znaleźli się w takiej sytuacji, ale gdy po wypadku przyjdzie nam na myśl - czy zrobiliśmy wszystko dla naszego bezpieczeństwa? – śmiało i bez żadnych wątpliwości mogli odpowiedzieć TAK.
                Pierwszą rzeczą szczególnie ważną jest materiał skorupy kasku, najtańsze wykonane z tworzywa  sztucznego raczej średnio mogą nas uchronić od skutków starcia z asfaltem (tarcie o asfalt powoduje bardzo szybki przyrost temperatury topiącego się tworzywa – skutki nie trudno sobie wyobrazić). Modele ze średniej półki cenowej wykonane są z mieszanki włókien szklanych i organicznych, a te najdroższe mają dodatkowo w strukturze karbon. 
            Wypełnienie pianką EPS to kolejna ważna rzecz, jak nie najważniejsza, na którą uczulam wszystkich, jej zadaniem jest odebranie energii i wytłumienie jej możliwie najwięcej. Kask powinien też mieć solidne zapięcie co jest chyba sprawą oczywistą.

Elementy pośrednie zapewniające nam bezpieczeństwo prewencyjne to szyba, wentylacja, wyściółka wewnętrzna. One odpowiadają za komfort podróżowania, a przez to i na nasze bezpieczeństwo. Jeśli nie umiemy ocenić od razu wszystkich tych walorów dobrze jest poszukać informacji po forach, relacjach z testów itp.
Oprócz tych najważniejszych rzeczy istotny jest też serwis gwarancyjny i dostęp do części zamiennych, ciężko mówić o dobrym kasku do którego nie można dokupić po pewnym czasie szyby lub też wymienić wyściółki.

Przymiarka

Rozmiary kasków mogą się różnić od siebie, najlepiej jest więc przymierzyć kask przed jego zakupem. Kask powinien być dobrze dopasowany, ale nie uciskać żadnej części naszej głowy. Dobrą metodą jest ubranie kasku i wykonanie szybkiego ruchu głową w prawi i lewo, jeśli kask po takim manewrze nie zmienił położenia można przyjąc, że jest w porządku. Dobrze jest kupować kaski przeznaczone na rynek europejski, gdyż muszą spełniać bardziej restrykcyjne normy odnośnie wyciszenia.

Cena/jakość

Nie jest to idealny przelicznik, ale na pewno lepszy niż sama cena:) - to taka uwaga gdyż na pewno część motocyklistów za kryterium doboru uważa właśnie cenę. Jeśli mamy określony budżet to dobrze jest się zastanowić co będzie najlepszym wyjściem, czy czasem nie lepiej kupić dobrego kasku, może trochę gorzej wyglądającego, ale przynajmniej relatywnie bezpiecznego od kasku, którego główną zaletą jest wymyślna grafika, czy też niska cena. Oczywistą kwestią wyboru kasku jest jego przeznaczenie (jazda w mieście czy na torze itd.) Kaski do jazdy sportowej to głównie kaski integralne, kierowcy turyści preferują szczękowce z tym, że jest w nich głośniej i z reguły są cięższe, ale pozwalają choćby nawet na wymianę zdań na światłach z kolegą bez jego zdejmowania. Kaski seri JET szczególnie popularne są wsród chopperowców, plusem jest szerokie pole widzenia, minusem zaś gorsza ochrona podczas upadku, zwłaszcza twarz jest mocniej narażona na urazy, ale i na czynniki amosferyczne nie zawsze przyjazne. Offroad-owcy, crossowcy jeżdżą w kaskach szczególnie chroniących brodę i twarz przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi, jak również przed bliskim kontaktem z podłożem.
               Należy też pamiętać, iż ceny kasków znanych i cenionych firm nie biorą się z kosmosu, ale to przeważnie okupione są latami doświadczeń, a także drogimi testami, ciągłymi ulepszeniami, czy też badaniami naukowymi nad coraz to nowszą technologią. Głównie chodzi tu o właściwości pianki oraz sposobu jej wtłaczania, skorupa też nie pozostaje w tyle, ciągłe jej modyfikacje kształtu, składu materiałowego mają ogromne znaczenie.

Komfort

               Dobry kask pod względem komfortu powinien mieć szybę odporną na zaparowanie oraz możliwe zarysowania, wymienną wyściółkę, dobre wyciszenie oraz wentylacje zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza, ale nie przeciąg. Ostatnimi czasy firmy mocno konkurowały o maksymalne odchudzenie kasków z masy, co jak badania dowiodły niekoniecznie szło w dobrą stronę. Za optymalną masę kasków uważa się 1300-1500 gram.

Należy też pamiętać o gwarancji producenta i co ona uwzględnia.

      Ważne!!!

                Kask, który brał udział w wypadku nie nadaje się do dalszego użytkowania. Powodem jest utrata właściwości pianki wypełniającej skorupę, która gdy już raz przejmie siłę uderzenia nie jest w stanie powtórnie tego zrobić. Należy o tym pamiętać kupując kask z drugiej ręki. Owszem drobne zadrapania raczej nie mają wpływu na jego stan pod względem bezpieczeństwa ale większe przytarcie może jednoznacznie wskazywać na jego nieprzydatność, dlatego odradzamy tego typu zakupy.

Podziel się swoim komentarzem z innymi